Güncel Haber

Su Yalıtımında Kaliteyi Standartlar Belirleyecek
Türkiye’de su yalıtım uygulamalarında AB standartlarında ileri teknoloji ürünlerin üretimi ve kullanımının yaygınlaşması için standart ve yönetmeliklerin hazırlanması ve uygulanmasında öncü roller
Gidere Katılmayana İcra Yolu Açıldı
Isınma ve soğutma giderlerini en az yüzde 50 azaltmanın yolu ısı yalıtımı olmasına rağmen, bina sakinlerinin bazıları yalıtım yaptırmaya karşı çıktığı için yaz kış kabarık faturalar ödenmeye devam

Hurriyet Son DakikaBinalarda Enerji Performansı Yönetmeliği yakında yürürlükte

Ev alırken ya da kiralarken konumuna, depreme karşı dayanıklılığına, büyüklüğüne, manzarasına, güvenliğine, otoparkına ve daha birçok faktöre önem veriyoruz. Oysa ev alırken hesapladığımız maliyet / fayda oranını evimizde oturmaya başladıktan sonra pek düşünenimiz olmuyor. Beyaz eşya alırken enerji tüketimine bakmaya alıştırk ama evimizin ne kadar enerji harcayacağını en başından biliyor muyuz? Enerji Kimlik Belgesi ile artık binanızın aydınlatmada, ısıtmada ve soğutmada ne kadar enerji tüketeceğini ve yalıtım durumunu önceden bilmemiz mümkün olacak.

Ellerinde dairenin enerji karnesi bulunan tüketiciler, artık beğendikleri evi alırken ya da kiralarken çok daha kolay karar verebilecekler.
5 Aralık tarihinden itibaren yeni yapılacak binaların limitli yıllık enerji tüketimi miktarına göre ''Enerji Kimlik Belgesi'' düzenlenmesi gerekiyor.

Aslında şu an yürürlükte olan Isı Yalıtım Yönetmeliği’nde benzer bir belge var. "Isı İhtiyacı Kimlik Belgesi" adı verilen uygulama gereğince; binayı yapan kişi ya da kuruluşun, yapılan projeye göre hesaplayıp "Bu bina ısınmak için şu kadar enerji harcar" beyanını binanın görünür bir yerine asması zorunlu. Ancak denetimde yaşanan aksaklıklar ve işin aslı bu beyanın proje sahiplerini alıcılar karşısında genellikle zorlayıcı sonuçlar içerme olasılığı nedeniyle uygulama yapılmıyor. Ancak yeni Enerji Kimlik Belgesi gereğince; sadece yalıtım değil konutların yıllık enerji ihtiyacı hesabı da yapılacak. Bu hesapta ise konutun ısıtılması, soğutulması, sıhhi sıcak su üretimi ve aydınlatma için kullanılan enerji miktarı da dikkate alınacak.

Enerji Kimlik Belgesi’nin ilk etapta, yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra yapılacak yeni binaları kapsayacak. Mevcut binalar için de 10 yıllık bir geçiş süreci öngörülüyor.
Bu düzenleme ile Enerji Kimlik Belgesi olmayan binaların projeleri onaylanmayacak Bu sayedede uygulanacak ısı yalıtımını ile yılda ortalama 7 milyar dolar tasarruf sağlanacak.

Enerji Kimlik Belgesi’nin ekonomik yönünün yanı sıra bir de çevre boyutu var… Çünkü belge konutların yıllık CO2 emisyon salımlarını da belgeliyor. Aynen beyaz eşyalarda olduğu gibi konutlar A’dan G’ye kadar sınıflandırılıyor. A sınıfı; tasarruflu ve SEG (Sera Gazları Emisyonu Göstergesi) emisyonu düşük konutları, G sınıfı ise enerji israf eden ve SEG emisyonu yüksek konutları işaret ediyor.

Enerji Kimlik Belgesi, bünyesinde bu konu ile ilgili sertifika almış en az bir mühendis bulunduran ve Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından onaylanan kurum ve kuruluşlar tarafından verilebilecek.

 

İzoder Üyeliği

Eko Kredi

Enerji Kimlik Belgesi

Proje Cizimlerimiz

mod_vvisit_counterBugun1321
mod_vvisit_counterDün2492
mod_vvisit_counterToplam2392329
Şu anda 34 konuk çevrimiçi

Bağlantılı Makaleler